17Jul
By: yuzdort On: July 17, 2017 In: Genel, Latest News Comments: 0

Yıllardır, YouTube ve Facebook, video içerikleri üreterek para kazanmak ve işini büyütmek isteyen dijital yayıncıların odağında bulunuyor. Bu esnada, Amazon geçen yıl girdiği bu sektörde, yayıncılara video dağıtımı alternatif bir yer sunmakla kalmadı aynı zamanda ilk günden itibaren para kazanma imkânı sunan bir platform oluşturdu.

Amazon, kendi video yayıncılarına ve her ölçekteki içerik oluşturucularına Prime streaming platformunu açtı ve bireysel videoları, temalı video koleksiyonlarını, dizilerin ve tv showlarının tüm sezonlarını ve hatta abonelik kanallarıoluşturmalarına olanak sağladı. Amazon Video Direct olarak adlandırılan program kullanıcılar için yalnızca ABD’de 79 milyon kullanıcıya erişim fırsatı yaratıyor.

Amazon Video Direct programındaki bir yayıncı, geçen ay programda geçen ilk ay boyunca Amazon’da YouTube reklam satışlarından yaklaşık dört kat fazla kazandığını söyledi. Amazon da ilk sene performansları için milyarca dakikalık yayın için on milyonlarca dolar ödediklerini duyurdu.

Amazon Video Direktörü Eric Orme, “İçerik yaratıcılarının kolay adaptasyon sağlamaları, olumlu geri dönüşleri ve ayrıca Amazon Video müşterilerinin yüksek düzeyde katılımından dolayı oldukça memnunuz.” açıklamsını yaptı.

Rakamlara bakıldığında YouTube ve Facebook, bir çok yayıncının öne çıkmak için oldukça zaman, kaynak ve para harcadığı platformlar olmaya devam edeceğini görmek zor değil. Ancak,aynı rakamlar Amazon’un TV şebekeleri, üretim stüdyoları ya da daha küçüklü büyüklü dijital yayıncıları için ödediği ücretler ve grafiğindeki yükselişi de gösteriyor. Bu yüzden Amazon’un şimdiden takibe alınması gereken, güçlü bir rakip olma yolunda ilerlediği anlamına geliyor.

Trackback URL: http://www.yuzdort.com/2017/07/17/youtube-ve-facebookun-korkusu-amazonun-yukselisi/trackback/