21Jun
By: yuzdort On: June 21, 2017 In: Genel, Latest News Comments: 0

Facebook dünyanın en güçlü uygulaması olabilir ama yalnızca işletim sistemi içindeki bir uygulama.

Facebook’un arttırılmış gerçekliğe verdiği önem ve bunun geliştirilmesi için yaptığı yatırımlar, geliştiricilerin AR deneyimini üretmeleri ve dağıtmaları için büyük kolaylıklar sağlıyor, tabii ki uygulama içinde kaldıkları müddetçe. Ancak Apple bir işletim sistemi olmanınavantajını sonuna kadar kullanarak AR teknolojisini Facebook’un tekelinden almayı planlıyor.

Facebook masaüstü için Zynga gibi uygulama içi dev bir platform oluşturmasına karşın bu başarıyı mobile taşıyamadı. Apple geliştiricilerin uygulama içinde uygulama mağazaları kurmalarını yasaklıyor. Facebook buna rağmen Html5 ile kendi oyun mağazasını kurmayı deneyerek bu yasağı gözardı etti. Bu çabası karşılığını bulmayan Facebook, “Sparta Projesini” kapatmak zorunda kalırken  Apple App Store gelişimini sürdürdü.

Facebook şimdi yine benzer bir tehlikeyle karşı karşıya. Konu bu sefer AR.

facebook-camera-platform1

Uygun fiyat ve maliyetli son kullanıcıya ulaşabilecek arttırılmış gerçeklik gözlüklerinin hala bir kaç sene ötemizde olduğunu bütün şirketlerin malumu. Şimdilik telefon kameraları AR cihazları olarak istenileni fazlasıyla karşılıyor. Bu nedenle Nisan ayındaki F8 de Facebook kamera efektlerini tanıttı. AR-Studio ile ise geliştiriciler  yerlere, objelere, veri akışlarına ve daha fazlasına bağlı olarak gerçek dünyaya animasyon yerleştiren interaktif AR deneyimlerini geliştirmek için kullanabiliyorlar.

1.8 milyar kullanıcı ve 10 yıllık AR geliştirme tecrübesi Facebook için bir avantaj olsa da Facebook’un içinde ve sadece Facebook’un izin verdiği ölçüde yapabilecek olmaları geliştiriciler için büyük bir dezavantaj.

Bu dezavantaj, Apple’ın AR için elini güçlendiriyor. Geçtiğimiz hafta WWDC’de başlatılan ARKit, geliştiricilerin AR içeriğini gerçek dünyada kendi uygulamalarıyla örtüştürmek için iPhone kameralarından ve Visual Inertial Odometry’den kolayca yararlanmalarına izin veriyor. Geliştiriciler, kendi kaderini kontrol ederek ne yapacaklarına ve AR deneyimlerini nasıl tanıtacaklarına Facebook kuralları ve kısıtlamaları olmadan karar verebilecekler. Her iOS uygulaması AR özelliklerini kolayca entegre olabilceğinden, Facebook’un kamera platformu kısıtlanmak zorunda kalmayacak.

Uzun lafın kısası, AR Savaşları başlamış durumda.

 

Trackback URL: http://www.yuzdort.com/2017/06/21/apple-arttirilmis-gerceklik-sahnesinde/trackback/